Akrilik Boya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

AKRİLİK BOYA NEDİR?

Su bazlı akrilik boya, bir akrilik polimer emülsiyonu içinde dağılmış pigment parçacıklarından oluşur. Herhangi bir akrilik boyada üç ana bileşen vardır - pigment, bağlayıcı ve araç:

 1. Pigment - pigmentler, boyaya rengini veren tanecikli katılardır. Küçük bir parçacık boyutuna öğütülürler ve çözünmezler, boya içinde asılı kalırlar. Pigmentler organik, inorganik, doğal ve sentetik olabilir. Uygulandıkları yüzey için afiniteleri çok azdır veya hiç yoktur.
 2. Bağlayıcı - bağlayıcı, boya kuruduktan sonra pigmenti yerinde tutan maddedir. Akrilik boya, bağlayıcı olarak akrilik polimer içerir ve bu, su buharlaştıktan sonra bir film oluşturur.
 3. Araç - bu, boyanın pigmenti ve bağlayıcıyı taşıyan kısmını ifade eder. Su, su bazlı akriliğin aracıdır ve bağlayıcı ile birleştiğinde bir polimer emülsiyonu oluşturur. Su, buharlaşma veya absorpsiyon yoluyla sistemden ayrıldığında, boya kurur ve hapsolmuş renkli pigment parçacıklarıyla dolu kararlı, berrak bir polimer film oluşturur.

AKRİLİKLERİ BU KADAR ÖZEL YAPAN NEDİR?

Nereden başlayalım...

 • Çabuk kururlar (ince uygulamalarda 10-12 dakika, kalın uygulamalarda daha uzun süre)
 • esnerler
 • Islandığında su ile temizleyebilirsiniz.
 • Ve kuruduklarında kalıcıdırlar
 • Size uyacak bir dizi tutarlılık ve formatta gelirler.
 • Hemen hemen her yüzeye yapışırlar
 • Deneysel uygulamalardan geleneksel resim stillerine kadar çeşitli stiller ve teknikler üzerinde çalışırlar.
 • Düşük kokulu, dumansız ve yanıcı değildirler.
 • Ortamlarla karakterlerini değiştirebilirsiniz. 

YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

inceltme

Akrilikler asla %25'ten fazla su ile inceltilmemelidir. Neden? Çok fazla su dengeyi bozacak ve akrilik polimeri çok ince bir şekilde yayacak, böylece moleküller kararlı bir film oluşturmak için düzgün bir şekilde yeniden bağlanamaz. Bunun yerine, esas olarak boya ile aynı olan ancak renk pigmenti içermeyen akrilik bir ortamla seyreltmelisiniz. Bu şekilde, formülü ve filmi sabit tutmak için daha fazla akrilik/su emülsiyonu eklersiniz.

Esneklik

Akrilik boya filmleri aşırı soğuğa pek düşkün değildir, bu nedenle akrilik boyaları 45ºF'nin altındaki sıcaklıklarda yuvarlamaya, açmaya veya esnetmeye çalışmayın çünkü bunlar daha kırılgan olacaktır.

Peki Neden Yeni Başlayanlara Önerilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi akrilik boyaların çabuk kuruması bunun önemli sebeplerinden biridir. Yeni başlayanlara yaptığı resmi çabuk kurutarak kısa yoldan sonuca ulaştırır. Diğer bir önemli sebebi de fiyat. Fiyatlarının diğer boya gruplarına göre uygun olması yeni başlayanları diğer seçenekleri eleyip akrilik boyaya yönlendirmektedir.

Mağazamızda Bulunan Akrilik Boya Markaları

1- Artdeco
2- Liquitex
3- Amsterdam
4- Winsor Newton Galeria
5- Daler Rowney Graduate
6- Rich Multisurface
7- Rich Matermix
8- Rich Selfydecor
9- Rich ArtX
10- E&D Art MarvelousYorum Yap